szarkijja" jest kolejnym, po "Izrael już nie frunie" i "Oczy zasypane piaskiem" elementem szkicowanego przez Smoleńskiego portretu żydowskoarabskiej rzeczywistości dzisiejszego Izraela.
Książka jest poświęcona izraelskim Beduinom i została napisana podobnie do pozostałych w formie relacji, często impresjonistycznych, ze spotkań i rozmów z bohaterami, składających się na wielowymiarowy, stosunkowo wyważony obraz rzeczywistości.
Nie znajdziemy tu szerszego rysu historycznego, źródeł, pogłębionej analizy, jeśli autor przeprowadził dokładny research na temat Beduinów, to się nim z nami nie dzieli.
Trudno samodzielnie rozwinąć i pogłębić wątki poruszone w książce nawet naukowczyniBeduinka, która jak wynika z tekstu przeprowadziła ciekawe i rozległe badania oraz wydała wiele publikacji na temat beduińskich kobiet, jest w książce wymieniona tylko z imienia !.
Ten aspekt książek Smoleńskiego jest dla mnie bardzo frustrujący, Ale ponieważ jest to szósta książka jego autorstwa na mojej półce, w sumie nie spodziewałam się niczego innego, Bardzo ciekawa książka, pozwala spojrzeć na sytuację z "trzeciej" strony, Kolejny, niezwykle interesujący i poruszający reportaż! Kiedy świat zachodu pędzi naprzód, enklawy beduinów w Izraelu żyją wciąż jakby w strefie, gdzie krzyżują się ze sobą epoki, tradycja ściera się z myślą nowoczesną, dawna kultura i obyczajowość z dążeniem do godnego życia życia na poziomie i według praw przynależnych ludziom XXI wieku.
Trudną i zniuansowaną historię i sytuację beduinów Paweł Smoleński ujmuje wszechstronnie, acz bez dystansu, czasem bardzo osobiście pochylając się nad sytuacją osób krzywdzonych w dwójnasób spychanych na margines przez aparaty rządu Izraela i ograniczanych przez zwyczaje i "uświęcone" tradycje wewnątrz społeczności beduińskich.
Polecam gorąco! To szarkijja pokonała wojska Napoleona, kiedy chciały zawładnąć Bliskim Wschodem, Gdy wieje ten pustynny wiatr, gorący piasek gryzie w oczy i daje się we znaki tak samo jak krzywda, która spotyka Beduinów zepchniętych na najniższy szczebel drabiny społecznej Izraela.
Rząd niezmiennie kwestionuje ich prawo do ziemi, przyznane jeszcze przez władze osmańskie i potwierdzone przez mandat brytyjski, Izraelski plan zagospodarowania pustyni Negew zakłada przymusowe wysiedlenia Beduinów, wyburzanie postawionych bez specjalnej zgody domów, osiedli i całych wiosek,
Choć teoretycznie są pełnoprawnymi obywatelami i od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku spierają się przed sądami z władzami Izraela, ich sytuacja niewiele się zmienia.
Brak im doświadczonych przywódców, a
jednak mówią o nieuznawanych wsiach, używając ich historycznych nazw, zawiązują komitety, tworzą zorganizowane siły nacisku.
Nie chcą być potulni, nie zgadzają się na kompromisowość dziadków i rodziców, Marzą o gwałtownym rewolucyjnym wichrze, który zmusi Izrael do uznania praw swoich obywateli z pustyni,
Wieje szarkijja to kolejna po żydowskiej Izrael już nie frunie i palestyńskiej Oczy zasypane piaskiem reporterska odsłona izraelskiego dramatu.
Reporter, publicysta, odroku dziennikarz Gazety Wyborczej”, wcześniej współpracownik pism drugiego obiegu, Napisał m. in. : Pokolenie kryzysu, Gazeta Wyborcza” lustro demokracji, Salon patriotów, Pochówek dla rezuna, Irak, Piekło w raju, Izrael już nie frunie, Bedzies wisioł za cosik, Godki podhalańskie wraz z Bartłomiejem Kurasiem, Balagan, Alfabet izraelski, Oczy zasypane piaskiem oraz Szcze ne wmerła i nie umrze wywiad rzekę z Jurijem Andruchowyczem oraz Zielone migdały czyli po co światu Kurdowie.
Kilkanaście jego reportaży opublikowała paryska Kultura”, Laureat Nagrody Pojednania Polsko Ukraińskiego wroku za książkę Pochówek dla rezuna i Nagrody im, Kurta Schorka za teksty poświęcone Irakowi, Wroku otrzymał Nag Reporter, publicysta, odroku dziennikarz Gazety Wyborczej”, wcześniej współpracownik pism drugiego obiegu, Napisał m. in. : Pokolenie kryzysu, Gazeta Wyborcza” lustro demokracji, Salon patriotów, Pochówek dla rezuna, Irak, Piekło w raju, Izrael już nie frunie, Bedzies wisioł za cosik, Godki podhalańskie wraz z Bartłomiejem Kurasiem, Balagan, Alfabet izraelski, Oczy zasypane piaskiem oraz Szcze ne wmerła i nie umrze wywiad rzekę z Jurijem Andruchowyczem oraz Zielone migdały czyli po co światu Kurdowie.
Kilkanaście jego reportaży opublikowała paryska Kultura”, Laureat Nagrody Pojednania Polsko Ukraińskiego wroku za książkę Pochówek dla rezuna i Nagrody im, Kurta Schorka za teksty poświęcone Irakowi, Wroku otrzymał Nagrodę im, Beaty Pawlak za zbiór reportaży Izrael już nie frunie, Mieszka w Warszawie. sitelink.