Snag Your Copy Książka Jako Towar. Książka Jako Znak. Studia Z Socjologii Literatury Written By Marcin Rychlewski Accessible From Digital Format
i hermetyczne, nawet dla mnie, choć miewałem sporo wspólnego z branżą wydawniczą, Bardziej dla teoretyków niż praktyków literatury, ale nie żałuję, Wywód skupia się na ukazaniu zależności między autorem, wydawcą, dystrybutorem i czytelnikiem, a także jej zmianie w czasie.
Dla laików słownictwo jest czasami wymagające, ale czyta się z przyjemnością, Książka o rynku wydawniczym w Polsce ostatnich kilku lat, Stanowi zarys zagadnień i próbę wytyczenia kierunków, w których powinna podążać współczesna socjologia literatury,
Książka Marcina Rychlewskiego stanowi śmiałą i nowatorską próbę rewitalizacji tradycyjnej socjologii literatury, dostosowanej na potrzeby współczesnego rynku wydawniczego.
Do najciekawszych wątków książki należy zaliczyć redefinicję obiegów literackich traktowanych jako obiegi książkowe oraz koncepcję odbiorcy, będącego zarazem empirycznym czytelnikiem, konsumentem, a nierzadko również internetowym recenzentem.
Na uwagę zasługuje także analiza reklamowych not wydawniczych, stanowiących rodzaj interpretacji i będących jednocześnie swoistą manipulacją ze strony wydawców, kształtującą coś, co autor nazywa prerecepcją.
Marcin Rychlewski wprowadza również dwa niezwykle kluczowe pojęcia: pasma przenoszenia i pasma estetycznego, wskazując na wzajemną korelację obydwu pasm w procesie kreowania sukcesu komercyjnego książki.
Polemizuje ponadto ze słynną tezą Marshalla McLuhana o
końcu epoki słowa drukowanego, Okazuje się, że jest wprost przeciwnie, Mimo że żyjemy w kulturze mediów elektronicznych, słowo drukowane nie zostało wcale całkowicie zdetronizowane” prof, Bogumiła Kaniewska. .