Pick Up Polski Hydraulik I Inne Opowieści Ze Szwecji Constructed By Maciej Zaremba Bielawski Distributed In Digital Version
Polecam. Szwecja i sąsiednie kraje skandynawskie owiane są cudownym mitem, jakoby życie płynęło tam mlekiem i miodem, nic tylko się tam przenosić.
Ciągną tam imigranci z Azji, ciągną zarobkowo Europejczycy zza dawnej kurtyny,
Tymczasem Zaremba w swoich reportażach kieruje celne lewe proste i prawe sierpowe w skandynawski sen.
Uświadamia, że raju tu się nie uświadczy, a zderzenie ze szwedzką kulturą może się skończyć boleśnie dla przybysza, bo ta kultura nie oszczędza nawet swoich rodaków.
Raju brak, są absurdy i brak logiki,
Ot, życie jak wszędzie, przerażające, że na całym świecie pleni się takie rozpasanie, korupcja, bezmyślność polityków i instytucji państwowych i lekkomyślne rozrzucanie pieniędzy podatników.
A myślałam że to tylko w Polsce, okazuje się, że i Szwecja nie jest kryształowa.
Zaremba is a journalist born in Poland who left the country for Sweden during the antisemitic campaign of.
This perspective of an outsider allows him to see peculiarities of the Swedish system, In this book, we are treated to a collection of articles previously published in Dagens Nyheter.
The articles cover a wide range of topics, but the underlying theme is the encroaching of the welfare state and bureaucratic excesses, in particular in relation to mafialike structure of Swedish trade unions, Swedish involvement in the ravage of Kosovo during the UN Mission, or the state taking over caring responsibilities.
The eponymous “Polish plumber” was a scare figure during the expansion of the EU in, One of the stories in this collection describes how the Swedish trade unions did a lot to protect their turf using nationalistic appeal, while claiming to defend class interests.
Overall, it was an interesting read as I did not know much about Sweden, but I think it was too focused on the negatives.
I have read this book while briefly visiting Sweden, but it was not a good introduction to the country.
Zgodzę się z tym, że książka porusza dużo ważnych tematów i dostarcza wartościowych treści.
Doczytałam doi dużo rzeczy mi się podobało, ale, . . nie byłam w stanie brnąć dalej, Brnąć, bo takie miałam odczucie przy czytaniu, Nie była to dla mnie wciągająca lektura niestety, Dlatego też postanowiłam porzucić książkę, Może kiedyś jeszcze do niej wrócę nie wykluczam tego, Jednak na ten moment styl w jaki pisze autor jest dla mnie nieznośny,
Po reportażu spodziewałabym się skupienia na faktach, tymczasem tutaj oprócz faktów mamy dużą ilość dywagacji, hipotez i rozważań autora na różne tematy.
To skutecznie zatruwało mi lekturę, ponieważ wolałabym skupić się na faktach a te w niektórych momentach było trudno wyłuskać z przemyśleń autora.
Dodatkowo nieraz obszar rozważań wykracza poza tytułową Szwecję, co też troszkę mnie rozczarowuje, ponieważ spodziewałam się czegoś bardziej konkretnego.
"Państwo opiekuńcze" za jakie mamy Szwecję po lekturze "Niemiłosiernego samarytanina" już takim nie będzie w naszych wyobrażeniach tudzież oczach.
Niełatwa lektura. Wymagająca skupienia. Niby o Szwecji i Szwedach, ale jak się okazuje każdy z nas jest takim potencjalnym Szwedem.
"Witajcie w Unmikistanie" porażający obraz "misji ONZ" w Kosowie cudzysłów, jak się okazuje po przeczytaniu Zaremby, użyty nieprzypadkowo.
Oczy się szeroko otwierają, przysłowiowy "nóż w kieszeni" na bezczelność, powszechne przyzwolenie na to co się tam działo czyli politykę gubernatorów ONZ oraz bezkarność "krzewicieli demokracji" tj.
karierowiczów z ONZ również, Ale chyba najbardziej aktualny obecnie, w świetle sprawy uchodźców z Syrii, okaże się reportaż "Gimo czarny zaścianek Szwecji".
Gorąco polecam ze względu na odwagę pióra,point for the last reportage about Kosovo before
Why there's a topic about Kosovo in a book about some problems in Sweden Because Swedish soldiers took part in UN mission there.
It's really shocking how the UN messed up there, To powinna być lektura obowiązkowa dla każdego, kto myśli, że wie jak układać ludziom życie.
Polecam wszystkim entuzjastom sztuki zarządzania oraz osobom na służbie publicznej,
Szczególnie podobały mi się reportaże o szwedzkiej służbie zdrowia, o edukacji oraz o ONZ w Kosowie.
Wszystkie zasługują na uwagę i namysł po lekturze, Ciężka. O robotnikach w Szwecji z innych krajów, którzy mniej dostają za taką samą pracę, niż tamtejsi.
O związku zawodowym budowlańców Bygnadds, którym płaci się niemalże haracze za fikcyjne usługi, oraz za pracowników nawet nieprzynależących, lub przynależących do związku spoza Szwecji.
. . O systemie prawnym w kontekście zw, zawodowych, służby zdrowia, opieki, psychiatri, . . O "niezauważaniu" wojny. O sądach, które bardziej chronią oprawcęSzweda niż ofiaręnie Szweda, O tym, że niezadowolenie może być traktowane na równi z chorobą, zwalniającą z konieczności pójścia do pracy.
O społecznie akceptowanej formie biernego protestu poprzez chorobowe, czasem grupowe, Którego nikt nie kontroluje, O chorych zasadach w domach opieki i pokrańcznie rozumianej równości, O tym, że równość w centrum kraju jest inną równością niż na obrzeżach,gdzie zaludnienie jest niewielkie i te same prawa mają zupełnie inne konsekwencje praktyczne.
O opiekunkach społecznych, które nie mają prawa współczuć, pomóc, być człowiekiem w imię rowności właśnie, i etyki zawodowej.
O misji ONZ w Kosowie, która jest porażką, oazą korupcji i niesprawiedliwości, . . ONZ, uczące o prawach człowieka, samo wobec siebie bezsilne, niemogące ukarać swoich ludzi, o braku możliwości pozwania ich, nawet gdy ewidentnie nadużyli władzy lub złamali prawo bo ONZ stoi ponad.
O opiekunach uchodzćów, którzy nie robią nic, by im pomóc, a nawet szkodzą.
O mediach, któe wyolbrzymiają drobiazg i kłamią, O chorych psychicznie, których pociąga się do odpowiedzialności i orzeka o winie, a dopiero potem jeśli teraz są leczeni psychiatrycznie "skazywaniu na opiekę" jeśli teraz są już zdrowi psychicznie to odsiedzą za czas, gdy nie byli,a złamali prawo.
.
Reportaże z kilku lat, niektóre sprawy są już zakmnięte, rozwiązane w jakiś sposób, inne jak najbardziej wciąż palące, bolesne, aktualne.
. . Ciężkie, ale przebrnęłam przez całość, a potem jeszcze wracałam do fragmntów, by wszystko sobie poukładać.
Dlaczego szwedzki wymiar sprawiedliwości jest pobłażliwy dla zbrodniarza wojennego, ale nie zna litości dla jego ofiary Jak wytłumaczyć, że polski hydraulik na plakatach związków zawodowych wygląda jak prostytutka Jak to się stało, że po czterech latach japońskiej niewoli szwedzcy marynarze z okrętu M/S Ningpo
zamiast otrzymać ordery, trafili do aresztu za niepłacenie podatków Czy to nie dziwne, że policjanci z miasteczka Borlänge już jesienią wiedzieli, że zaniemogą w zimie I dlaczego tak często chorują, mieszkając w najczystszym kraju Europy
To tylko niektóre tematy, jakimi w swojej książce zajął się Maciej Zaremba.
Jego reportaże to jednocześnie niezwykle wnikliwe eseje na temat czegoś tak nieuchwytnego i trudnego do zdefiniowania jak mentalność Szwedów, czyli głęboko tradycyjnego społeczeństwa, które uważa się za pionierów nowoczesności.
Zaremba krytykuje nasze najbardziej szanowne instytucje, bo w losach pojedynczych ludzi odkrywa uniwersalne struktury, których my nie dostrzegamy.
Jest jednym z czołowych obrońców państwa prawa i pomaga zrozumieć nasze społeczeństwo, w którym hipokryzja tak łatwo maskuje ucisk najlepszymi zamiarami” napisała Akademia Smålandii, przyznając wroku Maciejowi Zarembie nagrodę Daga Hammarskjölda.
Obraz Szwecji jako kraju dobrobytu czy rozsądku, został w tej książce całkowicie zanegowany.
Paradoks, niedorzeczność, absurd te słowa najlepiej określają mentalność szwedów i ich wizji państwa socjalnego.
Można to traktować jako przestrogę, Mocna pozycja. Przerażająca książka, A przy tym świetna. Dowodzi, że Szwecja wcale nie jest rajem, za który wielu ją uważa, że ma swoje mocno nieciekawe strony.
Oraz pokazuje, że każdy, nawet najlepszy w swych założeniach pomysł, może zostać kompletnie spartaczony przez niewłaściwe wykonanie, ludzką głupotę i krótkowzroczność.
Zaremba Bielawski odziera swoich czytelników ze złudzeń, W Szwecji największym problemem jest system, Ludzie są bezduszni, ale do tego ich ten system uprawnia, Nie dziwią więc takie wypowiedzi: "Nie możemy współczuć, Jeśli współczujemy, to znaczy, że nie sprawdziliśmy się w zawodzie" słowa pracownika domu opieki, ".
. . w systemie JGP najbardziej dochodowy jest pacjent, który opuszcza szpital dzień po przyjęciu, I nie ma znaczenia, czy zejdzie po schodach, czy wyjedzie do kostnicy", I choć te słowa nie dziwią, to jednak bolą, Smutne, zwlaszcza ze ksiazka niszczy bardzo korzystny dla Szwecji stereotyp Panstwa opiekunczego i sprawiedliwego, . . Uwielbiam Zarembe. Często pokazuje bohaterów zbiorowych, W małym kawałku odbija się nie inny mały kawałek lub niewiadomo co, ale spory obszar tego, jak wygląda społeczeństwo szwedzkie.
Basically too much about money and law related problems then of mentality or surrounding, So a bit boring. Never finished. Świetny zestaw reportaży z bardzo solidnymi danymi, Dawno nie czytałam pozycji z taką ilością mocnych, ciekawych tematów, Zaremba ma też wyjątkowo dobry styl prowadzenia historii, Polecam! Ale to było dobre! Świetne, Szwecja widziana z zupełnie innej strony, Polacy są wszędzie i starają sobie radzić, Raz lepiej, raz gorzej. Nawet w Szwecji Zaremba was born in Poznań, Poland, He came to Sweden inwhere he worked as a construction worker during thes, In his youth he was active in the League Communist Swedish: Förbundet Kommunist, but abandoned his communist views when the group was dissolved in.
He earned a B. A. in the history of ideas from Stockholm University in, He started writing for the newspaper Dagens Nyheter inand inhe was recruited to the editorial team of the now defunct magazine Moderna Tider.
In, Zaremba became famous after he wrote a series of articles in Dagens Nyheter about the compulsory sterilization program active in Sweden from the mids until the mids.
The article sparked much debate in Sweden and led to a gover Zaremba was born in Poznań, Poland.
He came to Sweden inwhere he worked as a construction worker during thes, In his youth he was active in the League Communist Swedish: Förbundet Kommunist, but abandoned his communist views when the group was dissolved in.
He earned a B. A. in the history of ideas from Stockholm University in, He started writing for the newspaper Dagens Nyheter inand inhe was recruited to the editorial team of the now defunct magazine Moderna Tider.
In, Zaremba became famous after he wrote a series of articles in Dagens Nyheter about the compulsory sterilization program active in Sweden from the mids until the mids.
The article sparked much debate in Sweden and led to a government inquiry into the matter.
Inhe wrote a series of articles about a labor dispute involving foreign construction workers in Vaxholm.
For these articles he was awarded the Stora Journalistpriset "Great Journalist Award" and Hasse Olssons pris till årets ekonomijournalist "Hasse Olsson's Award for Business Journalist of the Year" in.
Inhe also received Gösta Bohman stipendiet "Gösta Bohman Award and a prize from the Swedish Academy through its own funds.
Zaremba has been married sinceto the author Agneta Pleijel, sitelink.